V zdravstvu se solinsko blato, imenovan tudi fango ali črno zlato, uporablja predvsem iz dveh razlogov. Prvi je njegov termični učinek-zaradi svojih fizikalnih lastnosti ima veliko toplotno kapaciteto in se zato izredno počasi ohlaja. Pri tem ima debelina obloge bistveno vlogo-ob nanosu v tanki plasti bo toplotni potencial peloida kmalu iztrošen in toplotno delovanje bo prenehalo. Tako se tanjši namazi blata uporabljajo predvsem v sprostitvene in kozmetične namene. Pod debelejšo fango oblogo pride do pospešene lokalne cirkulacije, izboljša se oksigenacija tkiv in pospešeno se odplavljajo razpadni produkti, z delovanjem na bolečinske receptorje pa ima tudi analgetičen efekt. Toplota ima še sedativen oz pomirjevalni učinek, kar je posledica zmanjšanja bolečine, splošnega ugodja in dobrega počutja, ko je površina telesa topla.Drug pomemben učinek fanga pa je kemični. Snovi, ki so pri delovanju oblog pomembne, so železov sulfat in žveplova kislina, ki izzoveta povečano prekrvavitev kože, ter alkalni sulfidi,ki pospešujejo luščenje poroženelih delov kože. Bistvene za njegovo delovanje pa so huminske kisline, ki delujejo antirevmatsko, preko vpliva na hipofizo pa imajo izkustveni pozitivni učinek pri ženskih boleznih in motnjah.
Sicer ima obloga tudi mehanični učinek, saj sama teža blata deluje kompresijsko, vendar nima bistvenega pomena pri zdravilnem delovanju.
Za učinkovito delovanje mora biti blato torej segreto na določeno temperaturo, t.j 42-45°C. Nanesemo ga direktno na kožo, 3 do 5 cm na debelo, kot obloge skoraj celega telesa ali kot delne obloge. Pustimo ga učinkovati 20 do 30 minut, nato pa je potreben počitek vsaj 30 min.
Glavne indikacije za uporabo solinskega balata so:kronične bolečine gibalnega sistema, artroze velikih in malih sklepov rok ter stopal, stanja po operacijah in poškodbah, določena revmatološka obolenja v fazi mirovanja, kožne bolezni (zlasti luskavica s svojimi zapleti, kronične bolezni kože s keratotičnimi spremembami). kronične ginekološke bolezni ne-malignega značaja, kjer drugi postopki zdravljenja niso bili uspešni.